ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

2019 Yılının En İyi Hard Disklerini Araştırdık

24Temmuz

2019 Yılının En İyi Hard Disklerini Araştırdık

En iyi sabit diskler, SSD’ ler kadar hızlı olmayabilir. Ancak, onların da avantajları bulunuyor. Örneğin, sabit disklerin maliyeti çok daha uygundur ve kapasitesi SSD disklere oranla daha yüksektir. Ayrıca, yedeklenecek çok fazla veri varsa, iyi bir sabit disk ek bir önlem olarak yararlı olabilir.

Piyasadaki en iyi sabit diski seçerken ne amaçla kullanmak istediğinizi düşünmeniz gerekir. Film veya müzik arşiviniz için için depolama kapasitesini genişletmek istiyorsanız, yüksek kapasiteli harici bir sabit sürücü iyi bir seçim olacaktır. Öte yandan, iyi bir oyun bilgisayarlarınız varsa ve tüm bu oyunları saklamak için bir alana ihtiyacınız varsa, 7.200 RPM devir/dakika 3,5 inçlik bir disk sizin için en iyi sabit disklerden biri olabilir…

Sabit sürücü seçmenize yardım etmek için bir araştırma yaptık ve en iyi sabit sürücüleri bu yazımızın içinde topladık.

En İyi Sabit Disk: Seagate BarraCuda

Yüksek RPM ve Kapasite yanında Düşük Maliyet

Arabirim: SATA 6Gbps | Kapasite: 2 – 3TB | Önbellek: 64MB | RPM: 7,200

Fiyat: 391,72 TL -2TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Seagate’in BarraCuda diskine değinmeden, sabit diskler hakkında bilgi vermek neredeyse imkansız. Zaten gözden kaçırmak da pek mümkün değil. Seagate BarraCuda diskleri TL başına mükemmel bir gigabayt oranı sunuyor. Bunun yanında bir de hız avantajı var. 2 TB modeli, yüksek performansı ve satın alınabilirliği dengeleyerek tercih nedeni olabiliyor. Sürücü 7.200 devir / dakika kapasiteli plakaları ile verileri hızlıca bir araya getirdiğinden, bu disk için uygun olan bilgisayarlara olağanüstü hızlı veri okumasına imkan veriyor.

En İyi Yüksek Kapasiteli Sabit Sürücü: Toshiba X300

Yüksek hız ve Geniş kapasite

Arabirim: SATA 6 Gbps | Kapasite: 4-8 TB | Önbellek: 128 MB | RPM:7,200

Fiyat: 1184 TL -6TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Dizüstü bilgisayarlar eskisi kadar popüler olmasa da, Toshiba bilgisayarlar bu alanında hala çok büyük bir marka. En iyi sabit disklere gelince, Toshiba X300 , yüksek kapasiteli ve yüksek performanslı bir şampiyon. X300 diskleri, performanstan ödün vermeden gigabayt-TL kıyaslaması harika. Bu sürücüler 7,200 RPM dönüşü ile ve daha yüksek hız için 128 MB önbellek içeriyor. Tek dezavantajı, yalnızca iki yıl süren garantisi olabilir. Çok önemli verilerinizi depolama amacındaysanız, çok uzun ömürlü olmayabilir.

En İyi Oyun Sabit Diski: WD VelociRaptor

Daha hızlı oyun

Arabirim: SATA 6 Gbps | Kapasite: 250GB – 1TB | Önbellek: 64 MB | RPM: 10.000

Fiyat: 1430 TL -1TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Sata 6 Gb/s arabirimine sahip Western Digital Velociraptor 1 TB, 10.000 RPM hıza sahip. Bu hızı arkasına alan ürün Western Digital’e göre ortalama 200 MB/sn veri aktarımı yapabiliyor. SSD’lere göre mekanik disklerin en büyük dezavantajını gecikme süreleri ve rastgele dosya erişimi oranlarında görüyoruz. Western Digital‘in bu konuda gelişmiş formatlı 4K sektörlerini kullanıyor.

64 MB büyüklüğünde ön belleğe sahip olan Velociraptor 1 TB‘ın diğer mekanik hard disklere göre farkı kullandığı belleğin DDR3 formunda olması.

PC oyunlarına gelince, sürücünün daha çok kapasite yerine hızlı olması tercih edilir. Öyleyse, bir SSD’nin cazibesine direniyorsanız ve sabit bir harddisk tercih etmek istiyorsanız WD VelociRaptor sizin için uygun olabilir. Bu sürücü yalnızca 10.000 rpm devir hızına sahip değil, 1 TB’a varan kapasitesiyle VelociRaptor diskleri büyük oyun serilerini depolamaya, süper hızlı plakalar oyunlarınızın hızlı bir şekilde başlamasına ve yüklenmesine yardımcı olur.

En Uygun Bütçeli Hard Disk: WD Blue Desktop

Depolamada Güçlü, Fiyatta Avantajlı

Arabirim: SATA 6Gbps | Kapasite: 500GB – 6TB | Önbellek: 64MB  RPM: 5,400 – 7,200

Fiyat: 262 TL -1TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Artık tek plakalı disklerde de 1 TB alabildiğimiz günlerdeyiz. Teknoloji geliştikçe, gigabyte başına verdiğimiz ücretin azaldığını ve disklerin kapasitelerinin arttığını görüyoruz. Blue, düşük fiyat avantajıyla alınabilir bir ürün.

En İyi Hibrit Sabit Disk: Seagate Firecuda Desktop

Bir HDD’den daha hızlı, bir SSD’den daha ucuz

Arabirim: SATA 6 Gbps | Kapasite: 1 TB – 2 TB + 8 GB | Önbellek: 64 MB | RPM: 7,200

Fiyat: 395 TL -1TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

SSD’ler inanılmaz derecede popüler ve nedenini anlamak çok da zor değil. Çok sayıda depolamaya ihtiyacınız varsa, hibrit sabit sürücüler mükemmel bir seçenektir. SeaGate FireCuda, piyasadaki en iyi hibrit sabit disktir. 2 TB depolama kapasitesinin yanı sıra8 GB’lık hızlı bir bütünleşik flaşa sahip olan ürün, Çok Katmanlı Önbellekleme algoritması sayesinde sürekli olarak sisteminizi nasıl kullandığınızı analiz etme özelliğine sahip. Bu özellikle en çok kullanılan dosyalar, SSHD sürücünün flaşbölümünde tutuluyor ve flaş yüzdesinin çok fazla olmasına rağmen performans kaybı önleniyor. 5 yıl garanti sunması, bugün alabileceğiniz en iyi sabit disklerden biri olduğunu gösteriyor. SSHD sürücünün yeni firmware’ı ise, sürücünün optik plakasının dönüş hızını ihtiyaç duyulmadığı zamanlarda yavaşlatıyor. Böylece performanstan ödün vermeden gereksiz güç tüketiminin de önüne geçilmiş oluyor.

En İyi NAS Sabit Disk: Seagate IronWolf NAS

Ağ için depolama alanı

Arabirim: SATA 6 Gbps | Kapasite: 6 – 12 TB | Önbellek: 256 MB | RPM: 7,200

Fiyat: 2089 TL -10TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

NAS sürücülerinin yüksek kalitede ve bu yüzden pahalı olması malesef talihsiz bir durumdur. Ancak, Seagate IronWolf kapasite açısından standart bir sabit diskten çok da pahalı değildir. Bu sürücüler, 7200 dev/ dak hızla 7/24 dönüş hızında, arızalanma gibi durumlara endişelenmenize gerek kalmadan çalışabilir. İşiniz veya eviniz için NAS cihazlarından birine sahipseniz, Seagate IronWolf NAS sizin için iyi bir seçim olabilir.

En İyi Dizüstü Bilgisayar Sabit Diski: Seagate FireCuda Mobil

Arabirimi: SATA 6 Gbps | Kapasite: 500GB – 2TB + 8GB | Önbellek: 64 MB | RPM: 5.400

Fiyat: 395 TL -1TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Hibrit ya da diğer bir deyişle SSHD sürücü. 2 TB depolama kapasitesinin yanı sıra 8 GB’lık hızlı bir bütünleşik flaşa sahip olan ürün. FireCuda diskler, en yeni NAND flash teknolojisini standart sabit diskle bir araya getirerek, tipik sabit disklerden 5 kata kadar daha yüksek hızlarla kapasitenin birleşimini sunar. Ayrıca, 5 yıllık garanti sunuyor. Bu da uzun süre dayanıklı olduğunu bize gösteriyor.

En İyi Oyun Konsolu Sabit Diski: WD Elements

Tüm oyunlarla uyumlu olması gerektiğinde

Arabirim: USB 3.0 | Kapasite: 3 – 20 TB

Fiyat: 1349TL -10TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Geniş depolama seçenekleri

Oyun konsolları sabit diskleri, bir çok oyun yüklemeleri sonucu hızla doluyor. Dizüstü bilgisayarlar gibi, disk değiştirip kapasitesini yükseltme yolu da çözüm olmuyor, ancak harici bir sürücü ile çözüm bulunabilir. WD Elements muazzam oyun kütüphaneleri için yeterli alan sunan, şaşırtıcı bir depolama ve fiyat dengesi sağlıyor . USB 3.0’da çalışırken, dahili bir sürücü kadar hızlı olmayabilir, ancak oyunları çalıştıracak ve daha ucuza daha fazla depolama alanı sunacaktır.

En İyi Harici Sabit Disk: G-Technology G-Drive

Yüksek Hızlı Taşınabilir Disk Sürücü

Arabirim: USB 3.1 (C Tipi) | Kapasite: 4 – 10 TB

Fiyat: 799 TL -1TB (25.07.2019 tarihli fiyat)

Bu harici sabit disk yalnızca 10 TB’a kadar depolama alanı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda Thunderbolt 3 uyumluluğu sayesinde dizüstü bilgisayarınızı çalışırken bile şarj edebilir. MacBook Pro’nuz varsa, en iyi iş arkadaşınız olabilir :).

G-DRIVE mini, fansız pasif soğutma sistemi sayesinde güçlü 7200rpm sürücünün en etkin biçimde çalışmasını sağlar.FireWire ve USB 3.0 arayüzü desteği sayesinde Mac ve PC kullanıcılarının çoklu oratam ve ses/video verilerine en hızlı şekilde erişmelerine ve verilerini en yüksek hızda yedeklemelerini sağlar.

Fiyat bilgileri ortalama olarak verilmiştir. Kur değişimi ile fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Yazar: Özge Çetiner  Tarih: 24 Tem 
  • harddisk, ssd, taşınabilirharddisk, verikurtarma
  • Yorumlar 0

    Yorumlarınızı bekliyoruz