ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

Risk Almayın: Siz Tatildeyken Kişisel Verileriniz Güvende Olsun!

08Temmuz

Risk Almayın: Siz Tatildeyken Kişisel Verileriniz Güvende Olsun!

Risk Almayın: Siz Tatildeyken Kişisel Verileriniz Güvende Olsun!

Bu güzel havalarda aklımıza ilk gelen şey; tatil planımız. Bu da güneş, deniz ve kum demek! Tatil planı yaparken yanımızda götüreceklerimizin bir listesini hazırlarız; kıyafetler, kozmetikler, kitaplar, mayo ve tabii ki güneş kremi! Birçoğunuzun en büyük endişesi, vücudunu güneşten korumak olsa da, öncelikli olarak verilerinizi korumaya ne dersiniz?

Tatil mevsimi yılın en sıcak dönemidir. Yaz boyunca siz tatildeyken, Tekniknokta Veri Kurtarma laboratuvarımız senenin en yoğun dönemini yaşar. Demek oluyor ki insanların veri kaybını yaşaması için en popüler zaman yaz mevsimi!

Veri kaybındaki ana nedenler iki kategoriye ayrılır: ısı ve su.

Peki, tatile gidiyorsanız, verilerinizin güvende olmasını sağlamak için ne yapabilirsiniz?

Tatiller çok eğlenceli görünebilir, ancak elektronik cihazlarımızı bekleyen bir sürü tehlike var:

Su

Elektronik cihazın ana düşmanı sudur. Özellikle tuzlu su ve denize düşen notebooklar, kameralar, cep telefonları ve tabletler. Tekniknokta mühendisleri gelen bu sıvı temaslı cihazlar için özel bir prosedür uygular.

Eğer sıvı temasına maruz kalmış bir cihazınız varsa bize danışmadan önce yapmanız gerekenlere bir göz atalım:

 • Şarja takmayın/ Şarjda ise hemen çıkartın
 • Açmaya çalışmayın, cihazı kapalı durumda bırakın
 • Mümkünse pili çıkarın ve kuru/nemsiz bir ortamda muhafaza edin
 • Cihazı asla fırına sokmayın (aptalca geliyor ama insanlar bunu deniyor!)
 • Pirinçte bekletmeyin, asla işe yaramaz!
 • Fön/Kurutma makinesinde kurutmaya çalışmayın
 • Eğer tuzlu suya maruz kaldıysa, tatlı su içine koymayın
 • Güneş altında bekletmeyin –Bu pilin şişmesine neden olabilir

Kum

Elektronik cihazın iki numaralı düşman kumdur. Islak kum kolaylıkla bir akıllı telefonun içine girebilir ve önemli parçaları etkileyebilir (örneğin, usb şarj soketi). Küçük kum parçacıklarını akıllı telefonun ekranından silmek, ince çizikler bırakarak fiziksel hasara neden olabilir. Telefonunuzu yada tabletinizi yanınıza almanız gerekiyorsa güvenli bir şekilde muhafaza edin.

Güneş losyonu

Yanıklar için güneş losyonları cilt için çok faydalı olabilir ancak aynı durum malesef elektronik cihazınız için iyi değildir. Islak kumda olduğu gibi, kremler de önemli parçaları etkileyerek kalıcı hasara neden olabilir.

Şekerli ve Alkollü içecekler

Sudan daha tehlikeli gördüğümüz şekerli ve alkollu sıvılar, elektronik cihazınızın ciddi sıvı hasarına neden olmasını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda içecek içindeki şeker kristalleşerek kısa devreye neden olabilir.

Çalınma

Maalesef, ne kadar popüler bölgede olsanız da hırsızlar her yerde olabilir. Siz denizin tadını çıkartırken, çantanızı bıraktığınız yerde bulamayabilirsiniz.

Unutmayın: çalınan medyadan veri kurtarmak mümkün değildir.:(

Tatilde verilerinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Her şeyden önce, bir şarj cihazı ve güç bankası almayı unutmayın. Şarj cihazınızı unutursanız ve tatildeyken yenisini almak istiyorsanız, yalnızca orjinal şarj cihazı satın alın. Ucuz / sahte şarj cihazları bazı cihazlarda yangın veya patlamaya neden olabiliyor, sonucunda verilerinize hoşçakal diyebilirsiniz.

İkincisi, yedekleme yapmayı unutmayın! Akıllı telefonunuzda yada tabletinizde otomatik yedeklemenin etkin olduğundan ve en değerli verilerinizi buluta veya harici bir harddiske kopyalayın. Dijital bir kameranız varsa, kullanacağınız hafıza kartını da kontrol edin. Üzerinde fotoğraf varsa, bunları yedekleme alanınıza kopyalayın ve yanınıza ayrıca yedek bir hafıza kartı aldığınızdan emin olun.

Üçüncüsü, elektronik cihazlarınızı fiziksel olarak korumayı unutmayın. Akıllı telefonunuzda ekran koruyucu olduğundan emin olun, hatta su geçirmez bir kılıf ile de kaplayabilirsiniz. Dijital kameranızı uygun bir koruyucu kılıf içinde taşıyın. Su geçirmez bir çanta kullanmak, kano/tekne gezisi veya suyla temasa geçeceğiniz bir tatil planlıyorsanız iyi bir fikir olabilir.

Son olarak, tatildeyken akıllı telefonunuzu kaybeder veya çaldırırsanız, coğrafi konumlandırmanın açık olduğundan emin olun. Bu hizmet hem iOS hem de Android cihazlar için geçerlidir ve yalnızca cihazınızı bulmanızı değil, aynı zamanda verilerinizi uzaktan silmenizi sağlar.

[views]

Yazar: Özge Çetiner  Tarih: 08 Tem 
 • harddisk, verikurtarma
 • Yorumlar 0

  Yorumlarınızı bekliyoruz