ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

Veri Kurtarma Hizmetine mi ihtiyacınız var? Doğru Firmayı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

23Temmuz

Veri Kurtarma Hizmetine mi ihtiyacınız var? Doğru Firmayı Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 

Maalesef verilerinizi kaybettiniz ve bir veri kurtarma servisine ihtiyacınız var. İşte size büyük bir sorun: doğru veri kurtarma şirketini nasıl seçebilirsiniz? Değerli dosyalarınızı (örneğin, belgeler, fotoğraflar ve videolar) üçüncü bir tarafa teslim etmeden önce nelere dikkat etmelisiniz?

Elbette, veri kurtarma firmalarının bir listesini bulmak çok zor değil. Bunun için internet bağlantısı ve Google yeterli olacaktır. Ancak büyük bir sorunla boğuşurken doğru kararı verememek, yeni ve sorunlu başka bir hikayenin başlangıcı olabilir…

Veri kurtarma hizmetine ihtiyaç duyuyorsanız, seçeceğiniz şirketin dürüst ve güvenilir olması gerekir. Çoğunlukla, verileri kurtarmak için yalnızca tek bir şansınız olur. Bu nedenle, medyanızı ortalamanın altında bir şirkete teslim etmek, verilerinizi geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybetmenize neden olabilir.

İşte kararınızı vermeden önce göz önünde bulundurmanız gereken önemli tavsiyelerimiz:

Veri kurtarma, bir çok deneme ile yapılabilen bir işlem değildir - Veri kurtarma söz konusu olduğunda, yalnızca ilk veri kurtarma girişimi en yüksek başarı şansına sahiptir. Hiç kimse medyanızı bir veri kurtarma şirketine ve daha sonra da bir başka şirkete göndermenizi engelleyemez. Ancak bunu yapmanız, kurtarma işleminin başarılı olma ihtimalini oldukça düşürür! Bu yüzden ilk teslim ettiğiniz veri kurtarma firması en iyisi olmalıdır. Aynı şekilde, eğer verilerinizin kurtarılma şansını en üst düzeye çıkartmak istiyorsanız diskinizin içini kendiniz açmaya çalışmayın!!!

Daha önce duymuş olduğunuz bir şirketi seçin – Daha önce satın aldığınız, sizin için önem taşıyan ürün veya hizmetleri nasıl seçtiğinizi düşünün. İyi bilinen bir markayı mı tercih ediyorsunuz yoksa bulduğunuz “ilk şeyi” mi seçiyorsunuz? Bir veri kurtarma hizmeti arıyorsanız (muhtemelen verilerinizi geri almanın tek yolu budur), risk almayın ve piyasada daha önce duymuş olduğunuz iyi bilinen bir sağlayıcıyı seçip, müşteri şikayeti/memnuniyeti

( https://www.sikayetvar.com/kurtarmak/veri )

olup olmadığını kontrol edin.

Aramanızı daraltırken, şikayet sitelerini ve forumları kontrol ettiğinizden emin olun. Bu platformların her ikisi de, düşündüğünüz veri kurtarma şirketiyle ilgili kendi deneyimlerini net bir şekilde görebilmenize olanak sağlayacaktır. Herkesi memnun etmenin imkansız olduğunu unutmamalısınız.

Deneyime ağırlık verin - Depolama araçları zaman içinde sürekli olarak gelişen ve değişen bir teknolojiye sahiptir (örn. Flash teknolojisi, bulut, şifreleme vb.). Bu durumda, deneyimli bir veri kurtarma sağlayıcısı seçmek önemlidir. Deneyimin uzun yılları kapsaması daha fazla beceri anlamına gelir. Bu da başarı oranının yüksek olması demektir.

Referans gösterilen müşteri listesi kandırmacası-Veri kurtarma şirketlerinden birkaçı, çok sayıda yüksek profilli şirketle çalıştığını iddia ediyor. Bazı şirketler için bu doğru olabilir. Ancak bir de şu şekilde düşünün - gerçekten X şirketinin, çok büyük miktarda veri kaybettiğini bilinmesini istediğini düşünüyor musunuz? Yüksek profilli bir çok şirket, veri kaybı durumlarının halka duyurulmasını istemez.

Doğru soruları sorun! Müşteri Hizmetleri ile iletişime geçtiğinizde, ihtiyacınız olan tüm sorularınızın cevaplarını almalısınız. Onlara doğru soruları sormalısınız. Örneğin: Fiyat neyi içeriyor ve neyi içermiyor? -Bütçenizden daha yüksek bir tutarı ödemekten daha rahatsız edici bir şey yoktur.

Veriler kurtarılamıyorsa, bir şey ödemek zorunda mısınız? Kurtarıldıktan sonra veriler tamamen işlevsel olacak mı?

Veri kurtarma nerede gerçekleşecek? -Kurtarma işleminin şirketin bulunduğu alanda gerçekleşeceğini düşünebilirsiniz, ancak medyanın başka yerlere gönderildiği durumlar vardır ve orijinal diskinizi geri almakta sorun yaşayabilirsiniz.

Veri kurtarma sektöründe ne zamandan beri hizmet veriyorsunuz?

Vaka çalışması ve önemli referansları var mı?

Güvenli ve clean-room ortamında çalışıyorlar mı?

Firma, veri kurtarma durumunu görebileceği güvenli bir çevrimiçi portala sahip mi?

Müşteri Hizmetleri sorularınızı cevaplayamadıysa veya çok net değilse, bu sağlayıcı ile bir veri kurtarma hizmeti almaktan vazgeçmelisiniz!

Partner Firmaları kontrol et - Veri kurtarma şirketi ile medyanızın üreticileri / OEM (Seagate, WesternDigital vs.) arasında olası işbirlikleri hakkında sorgulayın, işbirliğinin olması yüksek teknik bilginin bir göstergesidir.

tekniknokta veri kurtarma analiz laboratuvarı

Mümkünse, medyanızı kendiniz teslim edin - Hasarlı medyayı şirkete şahsen götürmeyi deneyin. Bunu yaparken firmayı göreceksiniz. Adrese gittiğinizde bir şirket profili yerine home-ofice de görebilirsiniz. Muhtemelen kurtarma da clean-room yerine bir bodrum katında gerçekleşecek! Profesyonel gibi görülen web sitelerin, potansiyel müşterileri çekmek için çok iyi tasarlandığını, ancak profesyonel kaynak eksikliklerini gizlediklerini unutmayın.

“Verilerinizin % 100'ünü / %99’unu kurtaracağız” veya bunun gibi garip ifadeli iletilere de dikkat edin… Hiç kimse arızanın neden olduğu durumu analiz etmeden, tam olarak kurtarmayı garanti edemez.

Gerçek olamayacak kadar iyi bir teklif gelirse dikkat edin! Herkesin verileri için düşündüğü değer farklı olabilir ve geri kurtarım fiyatını bu değerle karşılaştırılabilir. Aynı rakam bir kişi için iyi, bir başkası için çok yüksek bir fiyat olabilir. Fiyatın sadece sizin için değil genel olarak iyi olup olmadığından şüphelenmelisiniz, çünkü hizmetin kalitesi gerçekten düşük olabilir ve verilerinizi kalıcı olarak kaybetme riskiniz vardır.

İpuçları…

Bazı veri kurtarma şirketleri, düşük fiyat beklentisi olan kişilere cazip veri kurtarma fiyatı sunarlar. Ancak medyanızı onlara teslim ettikten sonra, yapacakları iş için daha fazla para talep eder ve bu para ödenene kadar verileriniz ellerinde rehin olarak tutulur. Medyanızı farklı bir firmaya götürmeniz halinde bu verilerinize bir daha asla ulaşamayabilirsiniz.

Bu durumun haricinde çok düşük ücret talep eden bazı şirketler, teknik deneyime ve lisanslı yazılımlara sahip değillerdir. Medyanızı böyle bir şirkete göndermeniz, daha fazla zarar görmüş medyaya ve belki de kurtarım ihtimalinin dahi olmayacağı bir duruma düşmenize neden olur. Yapılacak işlem ne kadar karmaşıksa, kurtarma için harcanması gereken zaman artacak ve yapılacak işlemin maliyetini de bir o kadar etkileyecektir.

Unutmayın; deneyimli bir veri kurtarma şirketi donor disk gideri haricinde önceden ücret almaz.

Yukarıda belirtilen hususlar, veri kaybı durumunda karar vermenize yardımcı olacaktır. Bu konuda bir sorun yaşadığınızda, acele etmeyin ve tavsiyelerimzii unutmayın. Ayrıca ücretsiz danışma ve fiyat teklifi almak için satış temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Özge Çetiner  Tarih: 23 Tem 
  • harddisk, ssd, verikurtarma
  • Yorumlar 0

    Yorumlarınızı bekliyoruz