HFS, HFS+, APFS dosya sistemleri Apple Macintosh cihazlar tarafından kullanılmaktadır, bu dosyalama sistemleri diğer Microsoft işletim sistemleri tarafından kullanılan FAT ve NTFS sistemlere göre çok farklı yapıdadırlar.
Bu yüzden HFS ve HFS+ sistemlerinden yapılan veri kurtarma işlemleri kendine özel yöntemler ve profesyonel yazılımlar gerektirmektedir.

HFS ve HFS+ sistemleri artık depolama ve hız olarak diğerlerinin gerisinde kalmasıyla Apple firması kendini bu alanda geliştirmeye karar verdi ve ortaya APFS sistemini çıkarttı. APFS sistemi hız ve depolama alanının artışına ek olarak sistem güvenliğini arttırmak ve cihazların jailbreak yapılmasını engellemek için bu sistemi yapmak zorunda kaldı.

 Çözüm sağladığımız genel veri kurtarma problemleri

 HFS, HFS+ ve APFS Dosya sistem bozulmaları

  • Hard disk donanımsal arızaları
  • Bad Sector problemi
  • Sıvı dökülmeleri
  • Fusion Drive kaynaklı donanımsal ve mantıksal problemler

Mac OS Dosya Kurtarma

 

macOS High Sierra 3

Yakın zamana kadar, HFS +, macOS ve OS X tarafından desteklenen tek dosya sistemiydi. Ancak, en yeni MacOS High Sierra’nın piyasaya sürülmesiyle birlikte Apple, Apple Dosya Sistemi (APFS) adını verdiği yeni sistemini piyasaya sürdü.

 

convert hfs to apfs


Bunlarla beraber fusion drive teknolojisine hakim uzmanlarımızla APFS dosya sistemlerinden veri kurtarabiliyoruz.

Fusion drive performans amaçlı ssd ve normal hdd disklerinizin tek bir disk olarak çalışmasıdır. Sistem sürekli kullanılan dosyaları ssd disk bölümüne kopyalar daha az kullanılanları ise hdd diskinize kopyalar. Bu çok önemli iki disk bir arada çalışır ve iki disk birlikteyken verilere ulaşılabilir.

 Fusion Drive Ne Gibi Durumlarda Bozulur? Neden Kurtarmaya ihtiyacım olur?

 

  • Güncelleme yaparken yarıda kaldı ve bilgisayarınızı açtığınızda artık 2 farklı disk görünüyorsa
  • Silinmiş bir dosyanız için sadece tek bir disk ile veri kurtarımı yapmaya çalışmak
  • Bozulmuş Fusion Drive’ı terminal veya programlar ile yeniden oluşturmaya çalışmak dosyalarınızı ulaşılamaz hale getirebilir.
  • Fiziksel veya Mantıksal hatalar sonucu bozulmalar olabilir.

Tekniknokta Apple Mac cihazlarda HFS,HFS+ ve APFS dosya sistemlerinde veri kurtarma yöntemlerinde uzmanlaşmıştır, bugüne kadar yapılan bir çok çalışmada yüksek oranda başarı yüzdesine ulaşılmıştır.
Eğer bilgisayarınız ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız önemli bilgilerinize ulaşma ihtimalini daha da düşürmeden bilgisayarınızı kapatın ve bizimle iletişim kurun. Ücretsiz danışmanlığımız ile size yardıma hazırız.