ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

E-Defter Berat Silme Raporu

 

Konu ile ilgili Gelir İdaresi Başkanlığının resmi cevabı;

http://forum.efatura.gov.tr/view.php?id=52479

Vergi Mükellefleri bilgisayar sistemlerinde e-Defter berat yüklenmesi işlemleri ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedirler;

Bunlar ; Dosya silinmesi , veri aktarımı sorunları, siber saldırılar, virüs sorunları, harddisk veya sunucu sorunları vb..

Kanuni süre içerisinde beratın yüklenmesine ve silinmesine Maliye Bakanlığı tarafından izin verilmiştir.Ancak kanuni süreler geçtikten sonra e-Defter beratların değişmesinin zaruri olduğu bazı durumlar oluşmaktadır. Yasal yükleme süresi geçen e-Defterlerde aşağıda belirtilen durumlar nedeniyle e-Defter beratlarının değiştirilmesi veya silinip yeniden yüklemesi gerekmektedir.

Aşağıdaki gibi durumlarda Tekniknokta Tespit Tutanağı Raporuna ihtiyaç duyabilirsiniz;

  • Siber saldırı (Fidye virüsü , hack vs.. saldırılar )  ,
  • Veri aktarımı ve diğer durumlarda muhasebe yazılımı veri tabanı sorunları ,
  • Virüs kaynaklı veri bozulmaları ve silinmeleri vb. durumlarda ilgili dosyalar hasar görebilmekte ve silinebilmektedir.
  • Hard disk arızası, Sunucu sorunları vs ..

Yapılması Gerekenler;

  • Veri kurtarma merkezlerinden oluşan durum ile ilgili(virüs, siber saldırı, sistem arızası vb..) durum tespit tutanağının alınması gerekmektedir. Hazırlanacak tespit tutanağında; incelenen diskin bilgileri, virüsün gerçekleştiği tarih, virüsün türü, işlem ile ilgili yapılan teknik çalışmalar ve işlemin sonucu hakkında mutlaka durum tespit tutanağında belirtilmelidir.
  • Eğer bir siber saldırı veya bir suç durumu oluşmuş ise ; Cumhuriyet Başsavcılığına konuyla ilgili suç duyurusunda bulunup, hazırlanan suç duyurusu metni dilekçeye eklenmeli,Suç duyurusunda bulunulduktan sonra savcılık, konunun araştırılması için emniyet siber suçlar birimine bir yazı göndermekte yine bu yazıda dilekçeye eklenmelidir.

Iso 9001 sertifikalı Tekniknokta Veri Kurtarma laboratuvarında, bilgisayar sisteminiz üzerinde yapılan detaylı analiz çalışması sonucu oluşturulan tespit tutanağı raporu, tarafımızca titizlikle hazırlanmaktadır.

ÖNEMLİ: Durum tespit tutanağı ISO 9001 gibi en az bir sertifikaya sahip olan Veri Kurtarma hizmeti veren firmalardan temin edilmesi gerekmektedir.

Detaylı yardım için bize iletişim numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.

Tel: 02129161222