ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

Ne Tür Bir Sabit Disk Almalıyım?

12Temmuz

Ne Tür Bir Sabit Disk Almalıyım?

Ne Tür Bir Sabit Hard Disk Almalıyım?

Çoğu insan için, hard disk, basit bir nesne olmanın ötesindedir. Anıların, ofis dosyalarının, en sevilen müzik parçalarının ve kişisel videoların koruyucusudur. Özünde, onlar hayatımızın dijital arşividir! Kullanımımıza uygun bir diske sahip olmak zor bir seçim olabilir. Bu yazı daha bilinçli bir seçim yapmanıza yardımcı olmayı amaçlamaktadır.

Bir HDD mi yoksa bir SDD mi satın almalıyım?

Bir depolama cihazı satın almak isteyenlerin karşılaştığı, en zor verilen kararlardan biridir. Her iki tür sürücünün de artıları ve eksileri vardır. Ancak seçim yapmadan önce alacağınız diski, ne için kullanacağınızı bilmeniz gerekiyor.

Örneğin, uzun yıllar kullanabileceğiniz bir veri yedekleme cihazı istiyorsanız, geleneksel bir hard disk en iyisidir. HDD’leri gigabayt kapasitesi ile kıyaslayacak olursak SSD’lerden daha ucuzdur. Bu sebeple daha fazla alan için daha az ödeme yapmış olacaksınız.

Öte yandan, sürücüyü düzenli olarak kullanmayı ve bu kullanımı bir işletim sistemi üzerinden yapacaksanız, bir SSD muhtemelen size daha uygun olacaktır. SSD’ler HDD’ye oranla daha hızlı veri okur ve yazar. Sıklıkla erişilecek olan verileri depolamak için daha uygundur.

Hangi Kapasitede Bir Disk Almalıyım?

SSD almak yerine bir HDD ile almayı seçtiniz. Ama hangi kapasiteyi seçeceksiniz?

Bu tamamen depolamak istediğiniz dosyaların boyutuna bağlıdır. Bilgisayarınızla bir sabit sürücü arasında sınırlı sayıda dosyayı aktarmak ve depolamak istiyorsanız, taşınabilir bir hard disk satın alabilirsiniz. Taşınabilir hard diskler hareket halindeyken size kolaylık sağlar. Genellikle 500GB ile 10 TB arasında tercih yapabilirsiniz.

Öte yandan, bilgisayarınızı veya birkaç bilgisayarı yedeklemeyi düşünüyorsanız, daha büyük kapasitede bir sürücü gerekecektir. Çoğu masaüstü sürücüsü 4TB’den 16TB’ye kadar mevcuttur ve 10TB’lik bir sabit disk yaklaşık 1.8 milyon fotoğraf dosyasını saklayabildiğinden, çoğu kişi bu boyutu uygun bulabilir.

Hangi Hızda Olmalı?

Temelde, dakikadaki tur sayısı (RPM) ne kadar yüksek olursa, sürücüye veri aktarımı o kadar hızlı olur. Örneğin, 7200RPM sürücü her zaman 5400RPM sürücüden daha hızlı olacaktır.

Arıza Oranını Araştırın

HDD’lerin mekanik hareketli parçaları olduğundan, zamanla aşınma ve yıpranmanın olacağını kabul etmeniz gerekir. Bazı HDD modelleri, diğerlerinden farklı oranda aşınır, bu nedenle düşündüğünüz modelleri araştırmanız önemlidir. Yapılan araştırmalara göre bir sabit diskin 1,5 milyon saatlik hata oranı varken, SSD’nin 2 milyon saatlik hata oranı var. Bununla birlikte, uzun süre datalarınızı tutacaksanız ve çok fazla diskinize bağlantı yapmayacaksanız HDD’ler SSD’lerden çok daha dayanıklıdır.

Sabit Disk İçin Ne Kadar Ödemeliyim?

Ucuz olan kesinlikle iyi değil! Bazı çevrimiçi pazarlarda sahte depolama aygıtları satılabiliyor.

Fiyat araştırması yaparken, marka ve depolama kapasitesine bağlı olarak fiyatların büyük ölçüde farklı olduğunu göreceksiniz. Belirlediğimiz faktörlerde en uygun olanını seçmek, güvenebileceğiniz ve iyi değerlendirmeleri olan bir marka bulmak sizin sorumluluğunuzda olacak!

Umarız yukarıdaki bilgiler, hangi sabit diskin satın alınacağına karar vermenize yardımcı olmuştur.

Önemli dosyalarınızı her zaman yedeklemeyi unutmayın!

Yazar: Özge Çetiner  Tarih: 12 Tem 
  • arşiv, harddisk, ssd, taşınabilirharddisk, verikurtarma
  • Yorumlar 0

    Yorumlarınızı bekliyoruz