ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

Sanal ortamınızı veri kaybından nasıl korursunuz ?

25Mayıs

Sanal ortamınızı veri kaybından nasıl korursunuz ?

Okuma Süresi(4dk)

Sanal ortamların(VM:Virtual Machine)  kullanılmasından bu yana on yıldan fazla zaman geçti. Global araştırma firması Gartner tarafından yapılan bir araştırmaya göre, araştırmaya konu olan firmalar  %75 veya daha yüksek oranda sanallaştırma uygulamaları kullandığını belirtmektedir, bu durum sanallaştırma pazarının nişten ana akıma geçtiğini kanıtlamaktadır.Sanallaştırmanın olumlu tarafları olduğu kesin, ancak veri kaybı riski hala potansiyel bir dezavantaj. Bu blogda, kuruluşunuzun sanal ortamlarını veri kaybından nasıl koruyabileceği konusunda sizi bilgilendirmeye çalışacağım.

Yıllar içinde hipervizörlerin gelişmesi nedeniyle, modern BT sistemlerinin büyük kısmı artık sanallaştı. Modern hipervizörler, fiziksel sunucu oluşturma ve bakımının karmaşıklığını azalttı ve daha iyi sunucu kullanımına izin verdi aynı zamanda BT esnekliğini ve işletmelerin ihtiyaçlarına yanıt verme yeteneğini artırdı.

Bununla birlikte, VMware, Hyper-V, Citrix, Oracle veya diğer hipervizörlerden birini kullansanız da, veri kaybı olasılığı hiç bir zaman sıfıra inmeyecektir. Sanal ortamlarda gereksiz veri kaybını önlemek için dosyalarınızı nasıl koruyacağınıza ilişkin size beş temel ipucu vereceğim:

1. Sanal ortamınız(VM) için doğru yedekleme yazılımını kullanın
Piyasada çeşitli yedekleme yazılımı çözümleri bulunmaktadır. Bazıları hem VMware hem de HyperV çözümleriyle kullanılabilir. Yedekleme yazılımınızı seçerken dikkate alınması gereken temel faktör, sanal makineleri (VM) yedeklemeden ve VM şablonlarından kurtarmak için ne kadar zamana ihtiyaç duyulduğudur. Ayrıca, VM’ler için iyi yedekleme çözümleri, dosyalar ana sisteme geri aktarılırken yedeklemeyi mount edebilir.

2. Anlık görüntü(Snapshot)  yedek değildir
Bir arıza durumunda her şeyin kurtarılabilir olduğundan emin olmak istiyorsanız her zaman yedek oluşturun. Değişiklikleriniz çok önemliyse ve veri kaybetmek istemiyorsanız anlık görüntüler oluşturun; bu, son ve sonraki yedekleme arasındaki zaman çerçevesini kapsayacaktır. Anlık görüntüler kullanıyorsanız, yalnızca performansı düşürmekle kalmaz, aynı zamanda hataya daha duyarlı hale getirdikleri için, birbirleri üzerine inşa edilmiş anlık görüntüler oluşturmaya çalışmayın.

3. Yedekleri ve çalışan VM’leri aynı depolama alanına kaydetmeyin
Yedeklerinizi etkin VM’lerinizle aynı sabit diske veya depolama alanına kaydederseniz, tüm verilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir yedekleme başarısız olursa ve bir VM etkinse, büyük olasılıkla yedeklemenin üzerine yazılır. Bunun olmasını önlemek için her zaman yedek sanal makinelerinizi ve etkin sanal makinelerinizi farklı yerlerde saklayın. Birden fazla yedekleme yapmak ve bunları bulutta veya yedekleme kasedinde veya  farklı bir yerel sunucuda veya farklı sabit diskte saklamak en iyi yöntemdir. İki ek yedeğe sahip olmak veri kaybı durumunda sizi koruyacaktır.

4. Sanallaştırma çözümlerini karıştırmaya çalışmayın
Aynı ortamda birkaç sanallaştırma çözümü kullanmak veri kaybı riskini artırabilir. Örneğin, bir SAN üzerindeki bir VMware sistemi HyperV tarafından kullanılan ikinci bir SAN’a genişletilirse, ikinci SAN’ın ciddi veri kaybına maruz kalma ihtimali yüksektir. Bu veri kaybı, sanallaştırma araçlarının bağlandıklarında veya genişletildiklerinde oluşturdukları farklı katmanlar nedeniyle ortaya çıkar. Bu nedenle, sanallaştırmanızı basit tutmak ve belirli bir ortamda tek bir çözüme bağlı kalmak daha iyidir. Çok fazla karmaşıklık katmanı eklemek çok riskli olabilir ve gerekli veri kurtarma zamanını harcayabilir veya hiç mümkün olmayabilir!

5. VM’leri kullanmadan önce düşünün ve planlayın
Sanallaştırma ve sanal makinelerin hatasız olmadığını ve diğer depolama seçeneklerinde olduğu gibi başarısız olma ihtimalini daima göz önünde bulundurun. Bu nedenle, hassas uygulamalar için sanal bir ortam oluşturmadan önce, kuruluşunuzun ihtiyaçlarına en uygun olanı düşünün. Örneğin, bazı uygulamalar yüksek bir giriş/çıkış  (I/O) hızına sahiptir ve bu nedenle fiziksel sunucu ortamları için daha uygundur.

Günümüzün sanal platformlarının çoğunda veri koruma ve kurtarma mekanizmaları bulunur, ancak bunlara güvenmemek daha akıllıca olacaktır. Sizi veri kaybından koruduğunu iddia edebilirler, ancak iyi planlanmış bir yedekleme stratejisinin yerini almazlar.

Sonuç olarak;
Yukarıdaki beş temel ipucunu uygulasanız bile, sanal makinelerinizin veri kaybı yaşayabilme şansı hala vardır. Bu nedenle BT departmanınızın sistemlerinizin giriş ve çıkışlarının tamamen farkında olması ve bir sorun durumunda nasıl tepki verileceği konusunda özel bir plana sahip olması önemlidir.

Her kuruluşun güvenebileceği bir veri kurtarma uzmanı danışmanı olmalıdır; kesinti ve veri kaybı bir kuruluş için son derece maliyetli olabilir, bu nedenle bir uzmanın yardıma hazır olmasını sağlamak, değerli verilerin kurtarılmasını sağlamak için çok önemlidir.

Sanal makineler ve diğer tüm ortamlarda yaşadığınız veri kabı sorunlarında Tekniknokta Veri Kurtarma uzmanlarının danışmanlığına başvurmaktan çekinmeyiniz..

Yazar: Özgür Çetiner  Tarih: 25 May 
  • Yorumlar 0

    Yorumlarınızı bekliyoruz