ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

Fidye Yazılımlarından Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

08Ağustos

Fidye Yazılımlarından Kendinizi Nasıl Koruyabilirsiniz?

Geçtiğimiz altı ay süresince, fidye yazılımları ve siber saldırılarının neden olduğu veri kaybı vakalarında oldukça büyük bir artış gördük. Güvende kalmanız ve korunduğunuzdan emin olmanız için önemli gördüğümüz bazı konuları hatırlatmak istedik…

1. İşletim Sisteminizin Güncel Olduğundan Emin Olun

Eski versiyon işletim sistemlerinin güvenlik açıklıklarını kapatmak için yazılım geliştiricileri yeni versiyonlarla bu sorunları giderirler. Siz de kendi işletim sisteminizi güncel tutarsanız, sistemdeki açıklıklar engellemiş olursunuz. Bilgisayar korsanlarının, yeni versiyon işletim sistemlerine erişimleri daha zordur.

2. Güncel Anti-virüs Güvenlik Programlarını Kullanın

Bilgisayarınızın en yeni anti-virüs yazılımına sahip olduğuna emin olmanız sizi olası tehditlere karşı koruyacaktır. Piyasada çok sayıda anti-virüs programı var, bilgisayarınızla dahili paket olarak almadıysanız, iyi bir güncel sürüm için piyasa araştırması yapın. Size yardımcı olmak için, işte bu yıl piyasadaki 10 anti-malware yazılımı için rehber: https://www.antivirussoftwareguide.com/free-malware-protection

3. Tüm Cihazlarınızın Şifre ile Korunduğundan Emin Olun

4. Zor Şifreler Oluşturun

Cihazınızda bir parola olması, onu korumanın en kolay yoludur. Basit bir ipucu gibi gelebilir ancak çoğu insan cihazı için bir şifre kullanmıyor!

Cihazlarınızda şifre oluştururken, şifreleri karmaşık (Büyük/Küçük harf, rakam vs.) oluşturun ve aynı şifreyi diğer cihazlarınızda kullanmayın. Şifrelerinizi hatırlamakta zorlanıyorsanız, bir şifre yöneticisi de kullanabilirsiniz. İki aşamalı kimlik doğrulama uygulamaları da güvenli bir seçenek olabilir.

5. Kimlik Avı e-postalarına Dikkat Edin

Maalesef, bu tip mailler hala sıkça kullanılıyor! Emin olmadığınız veya tanımadığınız bir yerden e-posta alırsanız, e-posta adresini mutlaka kontrol edin. Örneğin; Turk Telekom’dan gelen bir e-postanın adresini kontrol ettiğinizde abc@abc.com olduğunu görüyorsanız, kesinlikle Turk Telekom olmadığını anlayabilirsiniz!

6. Güncel Bir Yedek Aldığınızdan Emin Olun

Fidye yazılımlardan korunabilmeniz için güvenli yollardan birisi de verilerinizin yedeğini almaktır. Bu durumda, herhangi bir kötü amaçlı yazılımdan etkilenirseniz,  sisteminizi hızlı ve sorunsuz bir şekilde yeniden kurabileceğiniz anlamına gelir. Yedekleme sisteminizin ağınıza sürekli bağlı olmadığından emin olun. Ağa bağlı tüm cihazlar kötü amaçlı yazılımlardan etkilenir. Yedek aldıktan sonra ağ bağlantısını mutlaka kesmelisiniz.

Çoğu zaman fidye saldırılarının önüne geçilemiyor

Tekniknokta Veri Kurtarma Uzmanları olarak fidye saldırılarına karşı, veri kurtarımı işlemini başarılı olarak sağlayabiliyoruz. Kurtarımını yaptığımız sayısız vaka oldu ancak her yeni gün karşımıza yeni bir versiyonda saldırı çıkabiliyor. Bu konuda eğitimli uzmanlarımızın yeni versiyonlar için bir çözüm geliştirmesi de zaman alabiliyor.

Birçok müşterimizin çözüm bulamadıkları saldırılar için fidye ödediklerini biliyoruz. Bunu kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çoğu durumda saldırgan ödeme aldıktan sonra tekrar fidye istiyor. Bazı durumlarda da ödeme aldıktan sonra verilerini iade etmediklerini de biliyoruz.  Bu tip durumlara karşı lütfen dikkatli olun…

Yazar: ozge cetiner  Tarih: 08 Ağu 
  • harddisk, ssd, verikurtarma
  • Post Comments 0

    Drop us a line