ONLİNE BAŞVURU İŞLEM TAKİBİ TEKLİF AL

Hard diskinizi uzun sure kullanabilmek için ne yapmalısınız?

06Kasım

Hard diskinizi uzun sure kullanabilmek için ne yapmalısınız?

Tüm sabit disklerin kullanım ömürleri vardır ve belli süre sonunda kullanılamaz hale gelmesi kaçınılmazdır. Bunun yanında tüm disklerin ömürlerinin aynı olacağı sonucunu çıkaramayız. Üretici hatası bulunmayan, kullanılmamış bir sabit sürücünün ortalama ömrü 6 yıldır.

Sabit sürücü arızalarının en yaygın sebeplerine ve bunların oluşmasını önlemek için ne yapabileceğinize bakalım. Bozuk bir sabit diskteki verilerinizin kurtarılması için uğraşmak istemezsiniz, değil mi?

Bu yazı sabit hard diskler için yazılmıştır. SSD ve taşınabilir harddiskler için farklı bir yazı hazırlıyoruz.

  • Fiziksel Hasar:

Sabit sürücüyü işe yaramaz hale getirmenin en hızlı yolu fiziksel travmadır. Sabit diskler düşündüğünüzden daha kırılgan ve hassastır. En ufak bir sarsıntıda arıza yapabilecek hareketli parçalar içerir. Sabit sürücü dönerken uygulanan ufak bir hareket, disk üzerinde fiziksel bir soruna neden olmak için yeterli olabilir.

Bu konuda ne yapabilirsin?

Maksimum güvenlik için, sabit disklerinizi bilgisayar kasasına monte ettikten sonra kesinlikle açık konumdayken çıkarmayın. Eğer diski dışarı çıkarmanız gerekiyorsa bilgisayarınızı kapatın ve uygun araçları kullanın.

Bilgisayarınız açık konumda iken kasayı kesinlikle hareket ettirmeyin, sallamayın yada sarsmayın. Yanlışlıkla çarpma oluşmasını engellemek için güvenli bir yere sabitleyin.

Dizüstü bilgisayar sabit diskleri, masaüstü ve harici sabit disklerden daha sağlamdır. Dizüstü bilgisayarınızı taşırken yumurta kabuğu üzerinde yürüyormuş gibi hassas davranmanıza gerek yok, ancak dikkatli olun. Disk aktifken, bilgisayarınızı masaya veya herhangi bir yere çarptığınızda veri kaybına veya disk içindeki verilerinizin bozulmasına neden olabilirsiniz.

  • Aşırı Sıcaklık

Çoğu bilgisayar bileşeni gibi, sabit sürücüler de belirli bir sıcaklık aralığında çalışacak şekilde üretilmiştir. Bu sıcaklık diskin modeline ve üreticisine bağlı olarak farklılık gösterir.

Disk için esas problem, güvenli sıcaklık ortamında kalmasını sağlayabilmektir. Sizin için bilgisayarınızın bulunduğu odanın ısısı uygun gelebilir. Ancak, bilgisayarınız kendi kasasında uygun hava akımı sağlayamıyor olabilir. Bu durumda ortam sıcaklığından daha sıcak bir ısı oluşması mümkündür. Kendinizi rahat hissetseniz bile, bilgisayarınızın bileşenleri için bu söz konusu olmayabilir.

Bu konuda ne yapabilirsin?

Öncelikle, bilgisayar kasanızı açmanız (bilgisayarınız kapalı durumda iken) ve içinde biriken tozları temizlemeniz gerekir. Bunun için basınçlı hava kullanabilirsiniz. Ardından, fanlarınızın çalıştığından emin olun. Fanlar kasa içinde bir taraftan hava çekerken, diğer taraftan hava atımını sağlar, yani hava dolaşımını düzenlerler.

Dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlardan daha kötü durumdadır. Kasanın küçük olması, tozun daha hızlı biriktiği anlamına gelir. Bu nedenle, kasa içinin temiz olması önemlidir. Ayrıca, içerisinde toz barınmasını en aza indirmek ve hava dolaşımını en üst seviyeye çıkarmak için dizüstü bilgisayarınızı daima sert, düz bir yüzeyde olmasına dikkat edin. İhmal ederseniz dizüstü bilgisayarınızın daha çabuk kullanılamaz hale gelmesine neden olabilirsiniz.

  • Dosya Fragmantasyonu

Dosya fragmantasyonu, sabit sürücü hasarının direkt bir nedeni değildir. Ancak, dosyayı içeren tüm parçaları bulmayı zorlaştırarak, sabit sürücünüzün daha fazla çalışmasına neden olur. Diskin daha fazla çalışması da hızlı bir şekilde aşınma ve yıpranma ile sonuçlanır. Bu sonuç hemen oluşmayabilir ancak sıklık arttıkça bu kaçınılmaz olacaktır.

Bu konuda ne yapabilirsin?

Kısa cevap: birleştirme. Parçalanma, NTFS sürücülerinde geçmişte FAT32 sürücülerden daha az sorun olsa da, hala bilgisayar bakımının bir parçası olarak göz ardı edilmemesi gereken bir konu. Nasıl birleştirileceğinden emin değil misiniz? Bu konuda birçok yöntem var. Bu yöntemleri internet üzerinden edinebilirsiniz. Ancak, çok sık birleştirme yapmanın, kullanıcıların yaptığı yaygın bir bilgisayar hatası olduğunu unutmayın. Sürücülerinizi yalnızca % 5-10 parçalanma oranına ulaştığında birleştirin.

Ek olarak, birleştirme işlemi sonrasında, dosyalar sabit sürücüde daha hızlı yüklenebileceği için bilgisayarınızı da hızlandıracaktır. Ayrıca, bir dosyayı kurtarmanız gerektiğinde, birleştirme işlemi daha da kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir.

  • Bilgisayarı açma- kapama sıklığı

Sabit sürücü için en zorlayıcı hareket önyükleme ve kapanmadır. Daha spesifik olarak, sık sık aşağı doğru eğilme hareketi yapması, aşınmaya ek olarak yıpranmaya ve hırpalanmasına neden olabilir.

Bu konuda ne yapabilirsin?

Muhtemelen sabit disklerinizi her zaman çalışır durumda tutmak ve günde birden fazla kez açıp kapatmak da istemezsiniz.

Genel bir kural olarak, bir günden fazla bir süre kullanmayacaksanız, bilgisayarınızı kapatın. Birkaç saatliğine uzaklaşıyorsanız, bilgisayarınızı bekleme moduna alın.

5- Elektrik güç dalgalanmaları

Elektrik voltajı her zaman sabit değildir. Gerilimin normal seviyenin üstüne çıktığı zamanlar olmaktadır. Bu süre sadece birkaç nanosaniye bile sürebilir. Bu oluşuma dalgalanma denir. Burada bizim için önemli olan konu, dalgalanmaların bilgisayar bileşenlerini içeren elektronik cihazlara zarar verebileceğidir. Kötü bir zamanda gelen bir elektrik dalgalanması sabit sürücünüzün yanmasına neden olur. Dalgalanma ne kadar büyükse verdiği zarar da o kadar artar.

Bu konuda ne yapabilirsin?

Surge Protector (Aşırı gerilim koruyucusu) kullanın. Bu cihaz elektrik dalgalanmalarını algılar ve ve cihazlardan uzaklaştırır. Bütün gerilim koruyucuları güvenilir mi? Hayır değil. Bunlardan ilki malzeme kalitesi. Genellikle dayanıklı ve yanmaya karşı korumalı malzemelerden üretilen bu prizlerde bu özellik önemlidir. Ayrıca “Jule” değeri de önem taşımaktadır. Bu değer ise size prizin akım korumalı ömrünü ifade eder. Jule değeri düşük olan prizler daha kısa sürede akım koruma özelliğini kaybederken yüksek jule değerine sahip olanlar daha dayanıklıdır ve daha uzun süre cihazınızı yüksek voltaja karşı koruyabilir. Aynı zamanda jule durumunu gösteren led ışıklı versiyonları da tercih edebilirsiniz. Böylece prizin hala akım koruması yapıp yapmadığını takip edebilirsiniz.

Son olarak;

Sabit disk sürücünüzün, önerilerimizi değerlendirdikten sonra bile arıza yapması tabiki mümkün. Biz  burada olasılıklar ve önleyebileceğiniz durumlar hakkında konuşuyoruz. Yukarıda belirttiğimiz uyarılara dikkat ederseniz, sabit disklerinizi daha uzun süre kullanabileceksiniz. Sabit diskinizde bir tuhaflık farkederseniz bize 7/24 danışabilirsiniz. Çağrı merkezimizden bilgi alabilirsiniz +902129161222 Tekniknokta uzmanları size her konuda yardımcı olmaya hazır!

Peki sabit sürücülerinizin ömrünü uzatmak için ne yaptınız? Varsa tavsiyeleriniz ve yaşadığınız arıza öykülerinizi yorum kısmına yazarak bizimle paylaşın!

Yazar: Özge Çetiner  Tarih: 06 Kas 
  • harddisk, ssd, taşınabilirharddisk, verikurtarma
  • Yorumlar 0

    Yorumlarınızı bekliyoruz