Raid 1 Veri Kurtarmanın yapılabilmesi için en az iki disk gereklidir. Bilgiler bir diske kaydedilirken aynı zamanda da bu bilgilerin bir kopyası da diğer diske kaydedilir. Böylece olası bir sistem çökmesinde bilgilerin korunması sağlanmış olur ve sistem çalışmasına devam eder. Bu Raid Kurtarmada amaç kesinlikle bilgilerin zarar görmesini önlemektir.

raid-1-veri-kurtarma

Raid 1 Kurtarma işlemlerini uygun fiyatlarla yapıyoruz

Raid 1 Veri Kurtarmada hız artışı söz konusu değildir. Hatta hızda azda olsa bir yavaşlama meydana gelmektedir. Çünkü bilgiler aynı anda birden fazla diske yazdırıldığı için hız azalmaktadır. Bu sistem şekli bilgi kaybının olmasının istenmediği sistemlerde kullanılır.

Raid 1 hard disk hafızası boyutu nasıldır?

Raid 1 deki toplam hafıza kullanılan hard disklerin hafızalarından birisine eşittir. Örneğin sistem iki tane 2 TB’lık hard diskten oluşuyorsa verilerin kaydedildiği toplam hafızada 2 TB olur. Bu görünüşte dezavantaj gibi gözükebilir ama veriler aynı anda birden çok diske yazıldığı için disklerden birisinin çökmesi durumunda diğer diskteki bilgiler kullanılarak sistemin çalışmasına devam etmesi sağlanır.

Raid 1’den veri kurtarma işlemi olmaktadır. Eğer servera dışardan bir müdahale olmamış ise bu veriler çok kolay bir şekilde kurtarılabilir. Bu hem bakıma gelen personelin işini kolaylaştırır hem de bakım masraflarını düşürür.

Günümüzde birçok şirketin kullandığı bu sistemler şirket verilerinin saklanmasını sağlayarak gelecek yıllara aktarılmasını sağlar. Bu da şirketlerin geçmişte yapmış oldukları işleri ve kayıtları gelecek yıllara güvenli bir şekilde aktarmalarını sağlamaktadır.

Raid Veri Kurtarma çeşitleri:

Raid 0 yanısıra raid veri kurtarma çözümleri sunan Tekniknokta sizlere raid kurtarma alanında alttaki hizmetleri sunuyor.

Sayfa İçeriği